Av Zamanları Nelerdir?

Av zamanının başlangıç ve bitiş tarihleri Orman ve Su İşleri, Merkez Av Komisyonu tarafından her yıl belirlenir. Komisyon, hangi av hayvanlarının hangi tarihler arasında avlanabileceğini belirler ve bu kararlar Resmi Gazete’de yayımlanır.

2016 – 2017 iavcılıkçin Merkez Av Komisyonu tarafından av sezonu tarihleri belirlenmiştir. Buna göre, av mevsimleri yaz, sonbahar ve kış aylarını kapsamaktadır. 13 Ağustos 2016 tarihinde başlayan sezon, 26 Şubat 2017 tarihinde sona erecektir.

Hangi Tarihler Arasında Hangi Avlanmalar Yapılabilir?

Bıldırcın ve üveyik avının sezonun başladığı tarih olan 13 Ağustos 2016’dan, 20 Kasım 2016’ya kadar yapılabilmesi; kum kekliği, kınalı keklik ve çil kekliğinin 15 Ekim 2016 ile 8 Ocak 2017 tarihleri arasında avlanabilmesi mümkündür. 3. grup kuşlar olan sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, Macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, su çulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, boz kaz, kaşık gaga ve çulluk avının ise 15 Ekim 2016 tarihinden 26 Şubat 2017 tarihine kadar avlanması uygun bulunmuştur. Alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası ve saksağan gibi 4. grup kuşların avlanma tarihleri ise 13 Ağustos 2016’da başlayıp, 26 Şubat 2017’de sona ermektedir.

avcıYaban tavşanı, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı gibi 1. grup memelilerin avının 15 Ekim 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılması; yaban domuzunu ve çakalı kapsayan 2. grup memelilerinin avının ise 13 Ağustos 2016 – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi uygun görülmüştür.

2016 – 2017 Sezonunun Av Yasağı Neleri Kapsıyor?

Avlanmaların sadece çarşamba, cumartesi, pazar günleri ve resmi tatillerde yapılabilmesi kararlaştırılmıştır. 2. Grup memelilerden yaban domuzunun ve 1. Grup kuşlardan bıldırcın ve üveyik avının salı günleri de yapılabilmesine izin verilmiştir. Öte yandan, Ordu ve Tokat illerinde çakal ve tilkinin, Çorum ilinde ise çakal ve öter ardıçın avlanması bu sezon yasaklanmıştır.

Avlanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Avlanma öncesinde, AVBİS sistemi üzerinden avlanma iznini almış olmanız; av sahasında da yanınızda silah ruhsatınızı, avcılık belgenizi ve avlanma pulunuzu mutlaka bulundurmanız gerekmektedir. Avlanma esnasında ayrıca tüfeklerde takoz bulundurmak ve avlanmaya açık ve kapalı sahalara harita üzerinde dikkat etmek önemlidir.

Kıyafetlerinizin avcılığa uygun olması ve yanınızda gerekli aksesuarları bulundurmanız fayda sağlayacaktır. Yelek, ayakkabı, çanta, su geçirmez bot, katlanır sandalye, kamuflaj (gizlenme) kılıfı, kamuflaj (gizlenme) şemsiyesi ve çorap gibi av zamanları sırasında ihtiyaç duyacağınız kıyafet ve aksesuarların hepsini size en yakın Decathlon mağazasından veya online alışveriş sitemizden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Etiketler: Avcılık , av zamanları , ava ne zaman gidilir